41

בחירת גופנים תואמים בקובץ רב-לשוני

  • 10/8/2010
  • 5,017 צפיות

לפני שתתחילו לקרוא את הטיפ הזה, אנא קראו קודם את טיפ מס' 6 בו נתתי שני פתרונות להכנת סגנון תו למלל האנגלי שאינו תלוי בגודל הטקסט העברי וטיפ זה מתבסס על זה. בטיפ זה אתייחס לעברית כשפה מובילה ולאנגלית כשפה המשנית.

איזה גופן כדאי לבחור?
כאשר עומדת בפנינו עבודה מרובת מלל, מרובת משקלים ומרובת עמודים, בה משולבות מילים רבות באנגלית (או בכל שפה נוספת לצורך העניין) איננו יכולים להתעלם מכמות המלל ומנוחות העבודה. על כן אנו בוחרים גופן לו יש משקלים רבים, כאשר משקליו תואמים את משקלי הגופן האנגלי.

רצוי לבחור גופן סריפי למלל הרץ מאחר וגופן סריפי קל יותר לקריאה מאשר גופן סאן-סריפי. משום מה לאחרונה אני רואה לא מעט שימושים בגופנים סאן-סריפיים לחוברות קריאה ואני רואה בזאת ויתור על קריאות בעבור עיצוב.

תיאור תהליכי עבודה בבחירת פונטים:
בטקסט שקיבלתי עלי להכין מספר סגנונות:
1. טקסט רץ: משקל Regular/Roman/Book
2. כתובית לתמונה: משקל Bold
3. טקסט נטוי – ציטוט: משקל Italic
4. טקסט נטוי מודגש: משקל Bold Italic


סגנונות אילו ייבנו כשהם מבוססים זה על זה אולם לכולם יש את אותו הגופן העברי שהוא כמובן סריפי. כפי שאתם רואים, לצד הסגנון הוספתי גם את משקל הגופן הרצוי לי וכל שנותר לעשות הוא לבחור גופן לאנגלית שמכיל את אותם המשקלים.

אם עד היום הכנתם סגנון תו לאנגלית שהוא תואם לכל סגנון פסקה עברי, הלא שיצרתם סגנונות מיותרים. סגנון התו שלי לאנגלית יהיה סגנון אחד בלבד!

מאחר וסגנון התו יורש את כל התכונות של סגנון הפסקה למעט השינויים שאני עושה, כל שאצטרך לעשות זה לבחור פונט מתאים, למחוק את המשקל, להקטין אותו ביחס לאות העברית כפי שמוסבר בטיפ 6, והרי לכם סגנון תו אחד לאנגלית במקום ארבעה.

זו הדרך הנכונה והמוצלחת ביותר לבצע עבודה מרובת טקסט ומרובת סגנונות.
כל שנותר הוא למצוא פונט בעברית רב משקלי שלצערי קצת קשה להשגה.

תגובות

  1. באמת יש מחסור בעברית בפונטים רב משקליים אבל לאחרונה מתחילים לזוז דברים בנושא, אצל חברת Fontype.
    קניתי מהם כמה פונטים מרובי משקלים, והעבודה שלי משתדרגת ללא היכר.

    יש להם פונט שנקרא פגסוס עם 10 משקלים, וגם פונט נפש עם 10 משקלים, פונט אופיס עם 6 משקלים, פונט מסורתי שנקרא פנינה עם 8 משקלים ועוד.

  2. וואי מעלוה! תודה על השיתוף!! :-]

הוספת תגובה

האימייל שלך לא יוצג.

*