6

שני פתרונות להכנת סגנונות תו באינדיזיין בעבודה עם מלל רב-לשוני (CS5 ,CS4 ,CS3 ,CS2)

 • 9/7/2010
 • 6,924 צפיות

כשאנו מטפלים במלל דו-לשוני או רב-לשוני, אנו מכינים בדרך כלל סגנון פסקה למלל המוביל וסגנון תו למילים בשפות האחרות.

באותו האופן, נכין גם סגנונות פסקה לכותרת של המלל המוביל וסגנון תו למילים בשפות השונות של הכותרת וכך הלאה.

בעצם, הפרדת המלל לסגנון פסקה למלל הרץ בשפה אחת ולסגנון תו עבור השפה השנייה, היא הדרך הנכונה להפרדת השפות באינדיזיין שעד כה אינה תומכת בסגנון פסקה דו-לשוני.

כדי למנוע ריבוי סגנונות תו לשפות האחרות, נוכל למצוא שני פתרונות שונים, לכל פתרון יתרונות וחסרונות שתוכלו לגלות תוך כדי עבודה. פתרונות אילו מבוססים על משתנה אחד בגופן הנוסף והוא סוג הגופן. ברגע שיש משתנה נוסף כמו משקל, יהיה צורך להכין 2 סגנונות תו או יותר בהם יופיע גם המשתנה הנוסף.

פתרון 1
עבור סגנון התו במקום לבחור גודל שונה של הגופן, בחרו הצרה/הרחבה אופקית ואנכית זהה. אפשרות זו נמצאת בתפריט סגנון התו תחת Advanced Character Style ואז תראו את שתי האפשרויות:
‏Horizontal Scale – הצרה אופקית,
‏Vertical Scale – הצרה אנכית.

אל מול גופן המלל המוביל, למשל דויד, בחרו בגופן מתאים עבור האנגלית, למשל Times. בחרו בגופן רב משקלים שמשקליו דומים לגופן העברית ואל תתנו לגופן משקל וגודל. בדקו מה הגודל שתרצו עבור האנגלית ביחס לעברית, חשבו אותו באחוזים והכניסו לשדות את התוצאה.
כך למשל, אם בחרנו בפונט דויד בגודל 12 ונרצה שהגופן Times עבור האנגלית יגיע לגודל 10.5, נוכל לתת לו הצרה של 87.5%. אם ניתן אות אותו סגנון התו למילה באנגלית בתוך סגנון פסקה שהכנו לכותרת דויד שמן בגודל 14, נקבל Times Bold בגודל 12.25. באופן כזה לא נצטרך להרבות בסגנונות תו.

החיסרון הבולט בשיטה זו, הוא שאם נקבע הצרה מסוימת בסגנון הפסקה היא לא תשפיע על סגנון התו.

פתרון 2
פתרון זה משתמש בתכונות אחרות באינדיזיין, והוא יהיה יעיל אך ורק אם אין לנו שימוש בתכונות אילו.
בכל תוכנה למעשה, יש אפשרות לאות עילית (Superscript) ואות תחתית (Subscript). ודאי נתקלתם באות עילית למשל כשיש הערות או מספר בחזקה וראיתם אות תחתית למשל בנוסחאות כימיות.
את האפשרויות לאות עילית ותחתית נוכל למצוא בסרגל הבקרה של אינדיזיין בצורת כפתורים, או בתפריט הנשלף של חלונית התו. את ההגדרות לאחוזי הקטנת האות ולמיקומה ביחס לקו-הבסיס ניתן למצוא בהעדפות התוכנה תחת: Preferences>Advanced Type.


לאחר שנתכנן באיזה גופן נשתמש לסגנון הפסקה ובאיזה נשתמש לסגנון התו, ניגש להעדפות התוכנה ונשנה לאות העילית את אחוזי ההקטנה כדי שיתאים לגופן המשני. אם ניקח את הדוגמא הקודמת, בשדה של Size נכניס 87.5 ובשדה של Position (מיקום) נכניס 0. בסגנון התו, כל שנצטרך לעשות הוא לבחור ב-Superscript אותו ניתן למצוא ב-Basic Character Formats בתפריט הנשלף של Position.

באותו האופן נוכל לקבוע סגנון תו נוסף, לגופן נוסף שאחוזי ההקטנה שלו שונים מאחוזי ההקטנה של הגופן Times ולשם כך נשתמש באפשרות השנייה של Subscript.

כמובן שהחיסרון הבולט בשיטה זו הוא שלא תהיה לנו אפשרות להשתמש בהגדרות אילו לדברים אחרים ואנו מוגבלים ליצירת שני סגנונות תו לשני גופנים שונים.

הערה: במסמך בו יש הערות רגל, בגוף המלל יש שימוש באות עילית. שימו לב שלא תהיה התנגשות.

תגובות

 1. כרגיל, פשוט וחכם.
  אין גבול כנראה לכמה אפשר ללמוד ממך, שלומית.
  תודה.

 2. פתרון יחסית טוב, אך באמת שאני מקוה שבעתיד יהיה אפשר לקבוע 2 שפות שונות בסגנון הפיסקה, כמו שאפשר ב-Word למשל.

 3. תודה רבה!
  מידע מועיל ומקצועי כרגיל!
  החכמת אותי.

 4. תודה שלומית :) עזרת לי מאוד

 5. לא הבנתי…
  נניח שקבעתי סגנון פסקה לשפה הראשית (עברית) וסגנון תו לשפה המשנית (אנגלית).
  מה השלב הבא?
  האם במהלך העבודה אני אמורה לסמן את המילים באנגלית ולהחיל עליהן את סגנון התו המיוחד,
  או שאני יכולה לגרום לזה שסגנון הפסקה *יכלול בתוכו* את סגנון התו האנגלי? כלומר, ברגע שפסקה מוגדרת לי בסגנון "עברי", מייד הטקסט האנגלי שבתוכה מקבל את סגנון התו "אנגלי"?

  • היי דגנית,
   הטיפ הזה מיועד למשתמשים שכבר יודעים ומכירים באופן יסודי את העבודה עם סגנונות פסקה ותו, השילוב בינהם, החיפוש/וההחלפה וכו', אותה אני מלמדת באופן יסודי ורחב בהדרכה. השאלה שלך לא קשורה לטיפ, כי זה לא טיפ שמספר איך לייצר ולעבוד עם סגנון פסקה ותו, אלא מציע 2 פתרונות אחרי שאת כבר יודעת.
   בברכה
   שלומית

 6. תודה שלומית! את כרגיל מחכימה אותנו וכיף לקרוא את דברייך..
  –האם יש לך טיפ ליישור הערות הרגל לגובה אחיד כאשר יש שני טורים בתיבה?

 7. ב-CS6 אפשר ליצור "פונט" שמכיל אותיות עבריות מגופן מסויים ואותיות לטיניות מגופן אחר, וגם לקבוע את יחסי הגודל ביניהם.

 8. היי שלומית
  בעת החלפה גורפת של סגנון תו למספרים בפרק שלם (במצא והחלף) זה פוגע במספרים שהם ספרות עילית או תחתית. האם יש אפשרות להימע מזה? תודה, ציפי

הוספת תגובה

האימייל שלך לא יוצג.

*