40

שימושים נוספים לסרגלי פסקה – Paragrpah Rules

 • 10/8/2010
 • 5,331 צפיות

בטיפ מספר 17, למדנו כיצד להשתמש בסרגלי פיסקה.
אם קראתם ובצעתם את טיפ 17, אז בואו נתקדם ונרחיב ידיעותינו בנושא ונראה אפשרויות נוספות ויעילות שניתן לעשות עם סרגלים אילו.

חשוב לזכור שסרגלי פסקה נמתחים מעל ומתחת לפיסקה.
הם מתחילים בקו הבסיס של האות. כלומר, בפסקה בת 3 שורות, הסרגל העליון יופיע בקו הבסיס של השורה העליונה, ואילו התחתון, בקו הבסיס של השורה התחתונה.
הנה כך:

וכך, אם יש לנו פסקה בעלת שורה אחת ונסמן גם את הסרגל העליון וגם את התחתון, למעשה נראה כאילו ועשינו רק קו אחד.

זכרו: Rule Above תמיד יהיה מתחת ל-Rule Below

להקלה בביצוע הטיפ, אנא הכינו:
– תיבת מלל ובתוכה משפט אחד – גודל הפונט 15pt.
– כניסת פסקה מימין ומשמאל – 18pt (הכנסת הערך עם המידה תיתן לכם תוצאה במ"מ – טיפ 13).

כותרת מודגשת עם קצוות ישרים, מעוגלים או גם וגם:
1.    ודאו כי סמן המלל מהבהב בפסקה שהכנתם.

2.    גשו לטיפול בסרגלי פיסקה והדליקו את "Rule Above" (סרגל מעל)

3.    מתוך התפריט Weight (עובי קו הסרגל) הגדירו את עוביו של הסרגל כך שיהיה גדול יותר מגובה האות (שימו לב לאותיות עם רגל כמו ל' ו-ק'). אני בחרתי אות בגודל pt15, ועובי הקו שלי pt18

4.    מתוך התפריט Color, תנו לסרגל צבע שונה מצבע הטקסט.

5.    תחת Width (רוחב הסרגל) בחרו באפשרות של Text. בחירה באפשרות זו אומרת שרוחב הסרגל יהיה כרוחב הטקסט ולא כרוחב תיבת המלל שזו האפשרות הראשונה בתפריט.

6.    כדי שהקו יבלוט מחוץ לטקסט מימין ומשמאל, צריך לתת לו ערך שלילי בשתי שדות כניסת הסרגל (ימין ושמאל). הכנסת הערכים לשדות אילו ליצירת הכותרת צריכים להיות מאוד מדוייקים ובאותן המידות של רוחב הקו כלומר 18pt. הכניסו מידה זו ביחד עם המידה לתוך התיבות. ברגע שתלחצו על מקש ה-Tab תוכלו לראות שהמידה תשתנה למ"מ.

7     בשדה Offset תוכלו להסיט את הקו על מנת שיהיה בדיוק באמצע הטקסט.

8.     בחרו מתוך התפריט העליון את הטיפול בסרגלי פיסקה והדליקו את "Rule Below" (סרגל מתחת)

9.    הכניסו לשדות את אותם הערכים שנתתם לסרגל העליון אולם תחת Offset תנו ערך אחר שימקם את הקו בדיוק מעל לקודמו (כדאי לשנות צבע כדי לראות את המיקום טוב יותר)

9.    מתוך התפריט Type (סוג הקו) בחרו ב-Dotted מתוך תפריט של סוג הקו – Type לקבלת התוצאה הבאה (הנקודות כאן בצבע שונה רק להדגמה. הן צריכות להיות באותו הצבע של הקו)

10. מאחר ואנו רוצים למעשה לקבל קו מעוגל בקצוות, אנו רוצים לחשוף חצי מהעיגול השמאלי והימני. לשם כך ניגש שוב ל-Rule Above ונשנה את כניסות הסרגל לחצי מעובי הקו, כלומר pt9 (ערך שלילי).

כל שנותר לעשות הוא לוודא שלשני הסרגלים אותו הצבע לקבלת התוצאה הרצויה.

לסיכום:
השימוש בשני סרגלי פסקה מאפשר לנו לתת הגדרות שונות לכל אחד מהצדדים ולקבל תוצאות שונות (צפו בצילום המסך כאן למטה), והשימוש בכלל בסרגלי פסקה מאפשר לנו לטפל במלל בקלות מאחר והסרגלים ישתנו בהתאמה ויזוזו עם הטקסט כי הם שייכים לפסקה.

דוגמאות:

סרגל פסקה עם מסגרת
להשגת התוצאה הבאה צריך לעבוד קצת אחרת ואני מודה שהטיפול בתווים עבריים ובמ"מ מול point (Pt) יותר מורכב מעבודה עם תווים באנגלית ובמידות אחידות מאחר וכאשר דרוש דיוק, החישוב שצריך לעשות עם סוגים של מידות הוא לא נח.

הפעולות הבאות שנעשה יצרו למעשה 2 מלבנים. מלבן התחתון (Rule Above) ומלבן עליון בצבע אחר שיהיה קטן בכל צדדיו מהמלבן התחתון.

1. גשו שוב למשפט שכתבתם בהתחלה, והוסיפו את האותיות ל ו-ק שלהן רגל עליונה ורגל תחתונה על מנת לבדוק את עובי הקו הרצוי. אפשר לצייר מסגרת כדי להקל על תהליך המדידה כך שתהיה גבוהה יותר מגובה האותיות. כדאי לעבוד עם מספרים שלמים אחרת זה יקשה על ההגדרות בהמשך.

2. פתחו את חלונית הגדרת הסרגלים, סמנו את Rule Above ובשדה של עובי הקו הכניסו את המידה שקיבלתם עם סימון המידה – כלומר 6.5 mm. כמובן שברגע שתלחצו על טאב להכנסת הערך הוא ישתנה ל-pt.

3. כדי שהקו יבלוט מחוץ לטקסט מימין ומשמאל, צריך לתת לו ערך שלילי בשתי שדות כניסת הסרגל (ימין ושמאל). הכנסת הערכים לשדות אילו ליצירת הכותרת צריכים להיות מאוד מדויקים כדי שנוכל לדעת בדיוק  אילו ערכים לתת בהמשך. נכניס כאן -2 מ"מ.

4. בחרו ב-Rule Below. כעת, אנו רוצים ליצור את המלבן הנוסף שיהיה קטן בחצי מ"מ בכל צדדיו מהמלבן התחתון שכבר יצרנו. לשם כך, בשדה עובי הקו נכתוב 5.5 מ"מ. תנו לו צבע אחר, וגשו לשדה ההסטה שם הסיטו את הקו כך שישב ממש באמצע גובה האות. גשו לשדות הגדרת כניסת הסרגל והכניסו ערך שקטן בחצי מ"מ ממה שהכנסתם באותן השדות עבור Rule Above, כלומר: -1.5מ"מ, והרי לכם מסגרת. תוכלו לראות את ההגדרות בצילום המסך הבא:

הצלחתם?
עכשיו, כל שנותר לעשות הוא להגדיר זאת בסגנון פסקה וכך תוכלו להשתמש בסגנון זה שוב ושוב.

תגובות

 1. אם אני רוצה 2 קווים של מחברת רק על מילה אחת קו אחד למעלה קו אחד למטה רק על מילה אחת במשפט איך עושים זאת? תודה

 2. שלומית!
  תודה רבה!
  מאוד החכמת אותי!

 3. אחלה טיפ!! תודה :)

 4. גאוני!!!!!
  עזרת מאד והוכחת שוב שכל דבר אפשרי
  תודה רבה!

 5. כ"כ פשוט. רעיון מבריק

הוספת תגובה

האימייל שלך לא יוצג.

*