39

הקלדת ניקוד – מדריך עבור מקינטוש וחלונות

  • 31/7/2010
  • 5,713 צפיות

הקלדת ניקוד מתבצעת בדיוק כמו הקלדת אותיות, כלומר ישנו מקש עבור חיריק בדיוק כמו שיש מקש עבור האות א' למעט העובדה שצריך להוסיף מקש עזר או שניים לקבלת הניקוד (בדיוק כמו ש +5 נותן את סימן האחוזים).

כל ניקוד ממופה עבור מקש מסוים במקלדת אולם איננו יכולים לזהותו מאחר ואינו מודפס עליהם (אפשר להדביק מדבקות).

בנוסף, גם הגופן עצמו חייב להכיל את סימני הניקוד וגם לתמוך בהם, בדיוק כמו שהוא צריך להכיל כל תו אחר. תו שאינו קיים לא יופיע בהקלדה וייתכן כי תקבלו תו אחר במקומו..

ההבדל בין הקלדת ניקוד לבין הקלדת אותיות הוא בהוראות הריווח בין הניקוד לבין האות. הריווח גורם לניקוד להופיע במקום מסוים ביחס לאות ולא אחריה כפי שאנו רגילים לראות בהקלדת אות אחר אות.

ישנן תוכנות שמנקדות באופן אוטומטי ואז ניתן לייבא לתוכנות אדובי כגון אינדיזיין – מלל מנוקד. הניקוד יגיע בדיוק כמו שכל אות, סימן פיסוק או כל תו אחר יגיעו לתוכנה.

להורדת המדריך גשו לעמוד ההורדות תחת הקלדת ניקוד – מדריך עבור מקינטוש וחלונות.

תגובות

  1. יש בעיה עם המיקום של הניקוד ביחס לאות. ישנם מעצבי פונטים שעיצבו ניקוד מיוחד לפונטים שלהם וגם טרחו למקם אותו בצורה האופטימלית ביחס לאות. את זה גם אפשר כמובן לבחור באינדיזיין, אך לא לכל פונט יש את התכונה הזאת וצריך לעיתים לשחק עם זה (אפשר לבחור את הניקוד ממש כמו אות בשורה ולשחק איתה). שלומית- זה רעיון בשבילך לטיפ הבא..

    • ככל שידוע לי, אינדיזיין תומכת בניקוד אך ורק בפונטים במבנה OTF, ואם הם תקינים, לא צריכה להיות שום בעייה. הבעייה מתרחשת כאשר מי שבנה את הפונט לא עשה את זה טוב. והדברים האילו בכל מקרה מוזכרים במדריך.

הוספת תגובה

האימייל שלך לא יוצג.

*